Aramak


 

 

 

Motor yağının görevleri

Doğru yağı kullanmak neden önemlidir? Motor yağından tasarruf edebilir misiniz ve neden değiştirmek gerekiyor? LIQUI MOLY’nin cevapları var

 

Bir araç motoru her zaman yeterli yağlamaya sahip olmalıdır. Koruyucu yağlama filmi, hareketli bileşenlerin mekanik sürtünmesini azaltır ve metalin metalle temasını engeller. Yağ olmadan, motor saniyeler içinde ciddi hasar görür. Doğru motor yağı, tüm çalışma koşullarında ve motorda oluşan yükler altında yağlamayı garanti etmelidir. Çalıştırmayı kolaylaştırmak ve motordaki tüm önemli yağlama noktalarına mümkün olduğunca çabuk ulaşmak için aşırı soğukta mümkün olan en düşük viskoziteye sahip olmalıdır. Öte yandan, aşırı yüksek sıcaklıklarda, motora zarar vereceği için yağlama filmi yırtılmamalıdır.

 

Motor yağını değiştirmek neden gereklidir?

Düzenli bir yağ değişimi, motorun ve şanzımanın hizmet ömrünü uzatır. Zamanla, örneğin yakıt veya yoğuşma suyu ile incelme, doğal yağ yaşlanması ve mekanik aşınma nedeniyle motor yağı tüketilir ve kirlenir.

 

DOĞRU YAĞI BULUN

 

 

Yağlama

Motor yağının en önemli görevi mekanik motor bileşenlerinin yağlanmasıdır. Hareketli bileşenler arasındaki sürtünmeyi azaltmak, böylece aşınmayı minimuma indirmek amaçlanmıştır. Metal-metal temasından kaynaklanan motor hasarını önlemek için kapalı bir yağlama filminin oluşumu gereklidir.

 

Soğutma

Motor yağı, motor bileşenlerinin soğutulmasına katkıda bulunur. Aşırı ısınmayı önlemek için motorda ısı dağılımını sağlar.

 

Temizlik

Motor yağı aynı zamanda motoru temizlemekle de görevlidir. Yanma artıkları, metalik aşındırılmış malzeme ve tortular yağ tarafından alınır ve yağ filtresine taşınır.

 

 

Sızdırmazlık

Motor yağı, piston segmanlarının yanma odasından sızdırmazlığını destekler, böylece kirleticilerin motora girmesini önler.

 

 

Paslanma önleyici

Motor yağı metal yüzeylerde koruyucu bir film oluşturur. Böylece havanın etkisi önlenir ve motor bazen agresif yanma ürünlerinden korunur.

 

Çevresel koruma

Modern yağlar, yakıt tüketimini ve buna bağlı kirletici emisyonları sınırlar. Ek olarak, modern motor yağları klor ve ağır metal içermez ve kolayca işlenip yeniden kullanılabilir.

 

 

Emniyet

Tüm motor bileşenlerinin yağlanması, motorun güvenilir şekilde çalışmasını ve dolayısıyla trafikte daha yüksek düzeyde güvenlik sağlar.

 

Doğru yağı kullanmak neden önemlidir?

Her motor farklıdır ve bu nedenle yağ için farklı talepleri vardır. Yanlış viskoziteye sahip yanlış yağ kullanıldığında, doğru yağ basıncı oluşturulamaz ve bu da motorda hasara yol açar. Ek olumsuz sonuçlar arasında garanti kaybı, artan yakıt tüketimi, artan arıza riski, daha kısa motor ömrü ve partikül filtresinin ve katalitik konvertörün tahrip olması sayılabilir.

 

TÜM ARABALAR İÇİN TEK BİR YAĞIN MASALI 

 

Motor yağı paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir mi?

Yağı değiştirirken hangi yağ kullanılmalıdır? Hem ucuz hem de pahalı ürünleri olan çok sayıda tedarikçi var. Doğal olarak, mümkün olduğunca az para harcamak istersiniz, bu da sizi ucuz petrolü satın almaya yönlendirir. Ancak bu size çok daha pahalıya mal olabilir. Nedeni: Ucuz yağ, üreticinin tüm özelliklerini karşılamıyor ve daha düşük performans rezervlerine sahip. Bu nedenle daha çabuk tüketilir ve daha sık değiştirilmesi gerekir. Öte yandan, yüksek kaliteli LIQUI MOLY motor yağı, sıklıkla üretici spesifikasyonlarını aşar ve motorun hizmet ömrünü uzatır.

 

Yağdaki katkı maddeleri

Motor yağı, üretici spesifikasyonuna bağlı olarak ayrı bir katkı maddesi paketi içerir. Bunun için her motorun farklı talepleri olduğu için aracınıza uygun yağ kullanmanız önemlidir.

 

Başa Dön
Ürün sepetinize eklendi