Yazılarımız

Motor Yağının Görevleri

Arka plan

Bir araç motorunda her zaman yeterli yağ bulunmalıdır. Koruyucu yağlama filmi, hareketli bileşenlerin mekanik sürtünmesini azaltır ve metalin metalle temas etmesini önler. Yağ olmadan, motor saniyeler içinde ciddi hasar görür. Doğru motor yağı, motorda meydana gelen tüm çalışma koşullarında ve yüklerde yağlamayı garanti etmelidir. Çalıştırmayı kolaylaştırmak ve motordaki tüm önemli yağlama noktalarına olabildiğince çabuk ulaşmak için aşırı soğukta mümkün olan en düşük viskoziteye sahip olmalıdır. Öte yandan aşırı yüksek sıcaklıklarda, motora zarar vereceği için yağlama filmi özelliğini kaybetmemlidir.

Motor yağını değiştirmek neden gereklidir?

Düzenli yağ değişimi, motorun ve şanzımanın hizmet ömrünü uzatır. Motor yağı zamanla örneğin yakıt veya yoğuşma suyu ile incelme, doğal yağ eskimesi ve mekanik aşınma nedeniyle tüketilir ve kirlenir.

Motor yağının görevleri ve özellikleri

Yağlama

Motor yağının en önemli görevi, mekanik motor bileşenlerinin yağlanmasıdır. Hareket eden bileşenler arasındaki sürtünmeyi azaltmak ve böylece aşınmayı minimuma indirmek amaçlanmaktadır. Metal-metal teması nedeniyle motor hasarını önlemek için kapalı bir yağlama filmini oluşturulması gereklidir.

Soğutma

Motor yağı, motor bileşenlerinin soğutulmasına katkıda bulunur. Aşırı ısınmayı önlemek için motorda ısı dağılımını sağlar.

Temizlik

Motor yağı aynı zamanda motoru temizlemekle de görevlidir. Yanma artıkları, metalik aşınmış malzeme ve birikintiler yağ tarafından alınır ve yağ filtresine taşınır

Sızdırmazlık

Motor yağı, piston segmanlarının yanma odasından sızdırmazlığını destekleyerek kirleticilerin motora girmesini önler.

Doğru yağı kullanmak neden önemlidir?

Her motor farklıdır ve bu nedenle yağ için farklı talepleri vardır. Yanlış viskozitede yanlış yağ kullanıldığında, motor hasarına yol açan doğru yağ basıncı oluşturulamaz. Ek olumsuz sonuçlar arasında garanti kaybı, artan yakıt tüketimi, artan arıza riski, daha kısa motor hizmet ömrü ve partikül filtresi ile katalitik konvertörün tahrip olması yer alır.

Motor yağı paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir mi?

Yağ değiştirilirken hangi yağ kullanılmalıdır? Hem ucuz hem de pahalı ürünleri olan çok sayıda tedarikçi var. Doğal olarak mümkün olduğu kadar az para harcamak istiyorsunuz, bu da sizi ucuz petrolü almaya yönlendiriyor. Ancak bu size çok daha pahalıya mal olabilir. Nedeni: Ucuz yağ, tüm üretici spesifikasyonlarını karşılamaz ve daha düşük performans rezervlerine sahiptir. Bu nedenle daha çabuk tüketilir ve daha sık değiştirilmesi gerekir. Yüksek kaliteli LIQUI MOLY motor yağı ise genellikle üretici spesifikasyonlarını aşar ve motorun hizmet ömrünü uzatır.

Yağdaki katkı maddeleri

Motor yağı, üretici özelliklerine bağlı olarak ayrı bir katkı paketi içerir. Her motorun bu konudaki talepleri farklı olduğundan, aracınıza uygun yağ kullanmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir